Dlaczego warto pić soki warzywne?

Dlaczego warto pić soki warzywne?

Świeżo wyciśnięte soki warzywne od lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród tych wszystkich osób, którym zależy na zdrowiej i odpowiednio zbilansowanej diecie. Niosą za sobą wiele korzyści dla naszego organizmu, ponieważ są bogate w wiele bardzo cennych witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych w postaci m.in. kwasu foliowego oraz rozpuszczalnego błonnika. Posiadają łatwo przyswajalne węglowodany, dzięki czemu nie obciążają przewodu pokarmowego.

Prozdrowotne właściwości soków warzywnych

Soki warzywne są doskonałym sposobem na zregenerowanie organizmu, ponieważ posiadają właściwości oczyszczające. Przyczyniają się do wzrostu poziomu energii, utraty masy ciała, czy też pozbycia się cellulitu. Dzięki swojej formie dają możliwość przyswojenia aż w 90% substancji bioaktywnych, które zostały w nich zawarte. Jest to bardzo duża różnica w porównaniu z tym, ile takich substancji przyswajamy, jedząc warzywa w całości. Mowa w tym momencie zaledwie o 20% cennych składników. Ze względu na swoje właściwości poprawiają również wchłanianie zarówno białek, jak i tłuszczów, które są niezbędne człowiekowi do życia. Oczyszczają organizm z toksyn i normalizują pracę przewodu żołądkowo-jelitowego.

Przykłady zdrowych i bogatych w cenne składniki soków warzywnych:

Sok z buraka

Sok z buraka jest doskonałym przykładem produktu bogatego w szereg cennych dla organizmu witamin i minerałów. Dlatego też z powodzeniem można go wykorzystywać w przypadku wspomagania leczenia wielu dolegliwości. Mowa w tym momencie o chorobach związanych z nerkami, wątrobą, pęcherzem, żółcią oraz układem limfatycznym. Świeżo wyciśnięty sok z buraka zawiera dużą ilość żelaza, czyli pierwiastka potrzebnego do pełnego tworzenia krwi, wzrostu poziomu glukozy we krwi, profilaktyki niedokrwistości oraz normalizacji ciśnienia śródczaszkowego i tętniczego. Poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego i wspomaga organizm w szybszej regeneracji po chorobie.

Sok z marchwi

Sok z marchwi to produkt bogaty w karotenoidy takie jak luteina, beta-karoten i zeaksantyna, dzięki czemu jest doskonałym wyborem w momencie, w którym zależy nam na zadbaniu o zdrową skórę i wzrok. Wykazywane przez marchew właściwości, przyczyniają się również do zapobiegania rozwojowi chorób nowotworowych oraz przeziębień. Doskonale sprawdza się w przypadku anemii, jak również wysokiego poziomu cholesterolu. Posiada dużo błonnika, który zapewnia odpowiednie odżywienie mikroflorze jelitowej i wpływa na stymulację perystaltyki.

Świeżo wyciskane soki warzywne – gdzie możemy je nabyć?

Smaki Tucholi to sklep, w którego ofercie znajdziemy wysokiej jakości produkty żywnościowe, w tym żywe soki Skarby Gai. Są one doskonałym przykładem pełnowartościowych, naturalnych soków warzywnych, do których przygotowania wykorzystano wyłącznie starannie wyselekcjonowane składniki. Powstają według tradycyjnych receptur, dzięki czemu są produktami niepasteryzowanymi, niefiltrowanymi i naturalnie mętnymi.

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz także