Jak naturalnie wzmocnić paznokcie?

Jak naturalnie wzmocnić paznokcie?

Słabe paznokcie doskwierają wielu z nas. Jak je wzmocnić? Jest wiele domowych sposobów na rozdwajające się i łamiące płytki paznokcia. Ale lepsze rezultaty uzyskasz, gdy domową pielęgnację połączysz ze stosowaniem specjalistycznych odżywek. Czym zatem wzmocnić paznokcie?

Dlaczego paznokcie się łamią?

Jedną z podstawowych przyczyn tego, że paznokcie się łamią jest nieodpowiednia dieta, w której brakuje produktów z witaminą A czy witaminą D. Również niedobór cynku i wapnia będzie wpływać negatywnie na stan nie tylko płytki paznokci, ale również włosów oraz  skóry. Dodatkowo częsty kontakt dłoni z wodą (np. gdy myjemy naczynia) także osłabia płytkę paznokcia. Narażając ją na zmiękczanie poprzez wodę, doprowadzamy do kruchości oraz rozdwajania się paznokci. Niestety detergenty, takie jak zmywacz do paznokci i sam lakier (w tym także nakładanie żelu oraz przedłużanie paznokci), również osłabiają płytkę.

Szczególnie zimą nasze paznokcie narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne.  Poza tym na stan paznokci ma wpływ również stres. Ale najtrudniejszą do zwalczenia przyczyną łamliwości paznokci są łuszczyca oraz grzybica paznokci. W tym przypadku najlepiej zgłosić się do dermatologa, który ustali konkretną przyczynę oraz sposób leczenia.

Jak sobie radzić z łamliwymi paznokciami?

Jeśli chcemy, aby nasze paznokcie były piękne, powinniśmy o nie dbać zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Pierwsze pozytywne efekty zauważymy po wprowadzeniu do naszej diety produktów, które zawierają białko (różne produkty mleczne oraz mięso). Oprócz tego warto spożywać produkty bogate w wapń, witaminę A (marchewkę, dynię), witaminę E (paprykę, migdały), witaminy z grupy B (jajka, pieczywo razowe) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (najwięcej jest ich w rybach). Warto również sięgnąć po tabletki zawierające cynk i krzem. Budulcem paznokci jest keratyna, dlatego dobrym posunięciem będzie również wybór dermokosmetyków z keratyną hydrolizowaną. Dzięki niej poprawi się nie tylko kondycja naszych paznokci, ale również włosów i cery.

Domowe sposoby na słabe paznokcie

Paznokcie (i włosy) odzwierciedlają, w jakim stanie jest nasz organizm. Jeśli Twoje płytki są miękkie, występują na nich bruzdy lub po prostu są kruche, może to świadczyć o pewnych zaburzeniach i niedoborach w składniki odżywcze w Twoim organizmie. Uszkodzenia po hybrydach i żelach to skutek czysto mechaniczne. Kruchym paznokciom można w widoczny sposób pomóc za sprawą wmasowywania w paznokcie wcierek. Bardzo często tak banalny zabieg wpływa na elastyczność i wzmacnia dotychczas kruche paznokcie. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy po wtarciu specyfiku w paznokcie, zostawimy go jeszcze na kilkanaście minut. Możemy też zostawić paznokcie w takim stanie na całą noc. Podczas snu nasz organizm ma najwięcej czasu na regenerację i robi to z największą siłą.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz także