Jak olejować włosy? Instrukcja „krok po kroku

Jak olejować włosy? Instrukcja „krok po kroku"

Codzienne podstawowe mycie szamponem i nakładanie odżywki nie daje Ci takich efektów, jakich byś oczekiwała? W porannym biegu z suszarką w dłoni próbujesz ułożyć fryzurę, ale włosy się puszą, są jakieś matowe, jakby pozbawione życia. Lekiem na Twoje bolączki może okazać się olejowanie włosów. Dzięki temu zabiegowi, który możesz wykonać samodzielnie w domu, Twoje włosy staną się naprawdę bardzo gładkie, błyszczące, elastyczne i miękkie.

Olejowanie włosów – na czym polega?

Najogólniej rzecz biorąc, to pokrywanie włosów olejem lub mieszanką olejów. Istotą olejowania jest poprawienie struktury włosa oraz zamknięcie nawilżenia wewnątrz łuski włosa. Zabieg olejowania włosów należy wykonać co najmniej 20-40 min przed myciem włosów, chociaż częstą praktyką jest olejowanie włosów przez całą noc. To, ile czasu olej pozostanie na naszych głowach, jest już kwestią indywidualną. Zaczynamy od minimum półgodzinnej kuracji. Niewielką ilość oleju – przy krótkich włosach 1 łyżkę stołową, przy długich i gęstych włosach nawet 2-3 stołowe łyżki oleju – nakładamy na skórę głowy lub całą długość włosów. Zabieg ten można stosować codziennie, jednak najoptymalniej byłoby 2-3 razy w tygodniu. Istotne jest również to, że zniszczone, suche włosy dużo szybciej wchłaniają olej. Dlatego, jeśli masz takie włosy, nie musisz olejować ich przez całą noc.

Jaki olej wybrać do olejowania włosów?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z olejowaniem, nie ma sensu wydawać pieniędzy na specjalnie dedykowane oleje. Użyj po prostu takiego, jaki masz w kuchni: rzepakowego, słonecznikowego lub oliwy z oliwek. Spokojnie, to nie zaszkodzi. W następnej kolejności, po wybadaniu preferencji włosów, można spróbować olejów kosmetycznych. Najbardziej popularne to oleje makadamia, arganowy oraz awokado.

Olejowanie włosów na sucho

Ten sposób olejowania najlepiej sprawdzi się u osób z nawilżonymi i raczej bezproblemowymi włosami. Olej wlewamy do głębokiego talerza, zanurzamy palce w oleju i pasmo po paśmie wcieramy go w suche włosy (od nasady po końce), a także w skórę głowy. Jeśli nie idziemy spać, włosy można związać w kok lub warkocz. Jeżeli natomiast chcemy zostawić olej na włosach na całą noc, pamiętaj o zabezpieczeniu poduszki ręcznikiem. W taki sam sposób można olejować też włosy wilgotne, co ułatwia rozprowadzenie oleju.

Olejowanie włosów na mokro

Olejek wlewamy do naczynia z ciepłą wodą, energicznie mieszamy i moczymy w tak powstałym roztworze głowę, a następnie osuszamy włosy i zakładamy foliowy czepek lub ręcznik, żeby utrzymać ciepło, które przyspieszy wchłanianie substancji.

Jak zmyć olej z włosów?

  1. Dokładnie wypłucz ciepłą wodą.
  2. Dokładnie „umyj” dużą ilością odżywki.
  3. Po „umyciu” zawiń włosy w folię spożywczą i pozostaw na 5-10 minut.
  4. Zmyj odżywkę wodą.

Opcjonalnie – jeżeli włosy są nadal wyczuwalnie tłustawe:

  1. Umyj włosy przy skórze głowy oraz skórę głowy rozwodnionym szamponem.
  2. Spłucz szampon.
  3. Nałóż odżywkę końcową.
Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz także