Czy manicure hybrydowy jest szkodliwy?

Czy manicure hybrydowy jest szkodliwy?

Manicure hybrydowy cieszy się nieustającą popularnością. To najłatwiejszy sposób na ładne, zadbane i starannie pomalowane paznokcie, co powoduje, że zwłaszcza panie dbające o siebie, ale cierpiące na brak czasu, wybierają właśnie taki rodzaj manicure. W ostatnim czasie pojawiło się jednak sporo niepokojących informacji dotyczących szkodliwości nazbyt częstego stosowania lamp do utwardzania hybrydy. Czy manicure tego typu może być więc szkodliwy i na co warto zwrócić uwagę decydując się na jego wykonywanie?

Specyfika hybrydy

Lakiery hybrydowe, które oferuje m.in, sklep Cuccio utrzymują się znacznie dłużej na paznokciach, nie odpryskują tak łatwo jak tradycyjne i dają ładny efekt nawet przy nierównej płytce paznokciowej, na przykład po przebytych urazach. Powoduje to, że ten rodzaj manicure od 2010 roku, kiedy na rynku pojawiły się po raz pierwszy lakieru marki Shellac, zdobył sobie ogromną popularność wśród kobiet na całym świecie.

Stałym elementem wykonywania manicure hybrydowego jest utwardzanie lakieru pod specjalną lampą i to właśnie w związku z nią pojawiło się ostatnio sporo niepokojących informacji dotyczących naszego zdrowia.

Czy manicure hybrydowy jest szkodliwy?

Lakiery używane do manicure hybrydowego same w sobie nie mogą nam zaszkodzić. Są bowiem produkowane z dużą dbałością o poszczególne składniki, które nie tworzą zagrożenia dla zdrowia używających ich kobiet. Problem podniesiony przez amerykańską lekarkę z Północnej Karoliny, dermatolożkę Chris G. Adigun, dotyczy jednak właśnie lamp używanych do utwardzenia lakierów. Doktor Adigun ostrzega bowiem, że zbyt częsta ekspozycja dłoni na promieniowanie UVA używane w lampach może prowadzić do powstawania przebarwień, a nawet nowotworów. Tezy lekarki nie są potwierdzone jeszcze dokładnymi badaniami, ale z drugiej strony, o szkodliwości promieniowania UVA na naszą skórę wiemy od dawna i staramy się chronić przed nim, stosując m.in. kremy z filtrem w trakcie wyjątkowo słonecznych dni.

Jak przeciwdziałać szkodliwości lamp?

Czy pomimo ogromnej wygody musimy więc zupełnie zrezygnować ze stosowania manicure hybrydowego? Niekoniecznie, warto jednak zatroszczyć się o jego prawidłowe wykonywanie i używanie lamp zgodnie z instrukcją obsługi, zwłaszcza decydując się na zrobienie tego typu manicure w warunkach domowych. Zwracajmy także uwagę kosmetyczkom wykonującym manicure, aby nie przedłużały świadomie momentu utwardzania lakierów. Innym rozwiązaniem może być stosowanie rękawiczek chroniących skórę dłoni z wycięciami na paznokcie lub pokrywanie dłoni kremem z wysokim filtrem chroniącym przed promieniowaniem UVA.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz także