Okulistyczna diagnostyka angiograficzna

Okulistyczna diagnostyka angiograficzna

Okulistyczna diagnostyka angiograficzna to nowoczesna metoda diagnostyczna, która pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu naczyń krwionośnych, jakie znajdują się na dnie oka. Na czym polega i kiedy może zostać wykorzystana, dowiesz się z dzisiejszego artykułu. 

Obrazowanie dna oka – co to takiego i kiedy można je wykonać

Diagnostyka angiograficzna lub inaczej obrazowanie dna oka to metoda diagnostyczna, dzięki której możliwe jest wykrycie nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych. Badanie nie jest skomplikowane i nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Bezpośrednio przed badaniem pacjent otrzymuje zastrzyk z fluorosceiny. Dzięki temu możliwe jest zauważenie ewentualnych zmian w obrębie gałki ocznej.

Kolejnym krokiem jest wykonanie zdjęć za pomocą funduskamery (np.EIDON FA firmy iCare Finlandia) lub specjalnego aparatu OCT z nałożonymi odpowiednimi filtrami. Dzięki nim  można zaobserwować kształt naczyń krwionośnych oraz przepływ krwi, jaki w nich występuje. Jeżeli w trakcie badania okaże się, że naczynia siatkówki przepuszczają substancję kontrastującą, oznaczać to może pojawienie się stanu chorobowego. 

Badanie tego typu zleca się w przypadku podejrzenia chorób naczyniowych siatkówki w przebiegu cukrzycy, zakrzepach i zatorach naczyń, surowiczym uniesieniu siatkówki, zapaleniach naczyń siatkówki, zwyrodnieniu plamki związanej z wiekiem czy chorób nerwu wzrokowego. Nie każdy jednak pacjent może poddać się takiemu badaniu, występują bowiem pewne przeciwwskazania. Jest to przede wszystkim, ciąża pacjentki, niewydolność nerek, czy też zaburzenie rytmu pracy serca. Także niektóre z alergii mogą być przeciwwskazaniem, dlatego też w czasie wywiadu przed badaniem, pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnych alergiach.

Co warto wiedzieć o obrazowaniu dna oka

Badanie dna oka nie jest długie, trwa zazwyczaj około 20 minut, po których pacjent może udać się do domu. Najczęściej nie występują żadne skutki uboczne, poza czasowym zażółceniem spojówek i skóry pacjenta. Jednak przechodzą one po około 24 godzinach.
Badania z pomocą fluorescencji w okulistyce wykorzystywane są także w innych przypadkach. Paski fluoresceinowe BioGlo stosuje się na przykład do diagnostyki zaburzeń filmu łzowego. Są one praktyczne i łatwe w użyciu.  
Poszukując produktów takich jak paski fluoresceinowe BioGlo, warto odwiedzić sklep MDT.pl, znajdziesz tam szeroki wybór profesjonalnego sprzętu, narzędzi oraz wyposażenia gabinetów okulistycznych. Produkty te pochodzą od cenionych i znanych z wysokiej jakości światowych producentów.

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz także