Pędzle naturalne czy syntetyczne?

Pędzle naturalne czy syntetyczne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, do czego potrzebny jest Ci pędzel. Inna struktura włosia naturalnego i syntetycznego będzie wpływać na to, z jakimi produktami pędzle będą lepiej współpracowały oraz na to, w jaki sposób należy je pielęgnować.

Pędzle z włosia naturalnego

Akcesoria do makijażu wykonane z naturalnego włosia pochodzą z sierści borsuków, wiewiórek, łasic, kóz, kucyków i koni. Cechą charakterystyczną takich pędzli jest ich niezwykła miękkość i delikatność. Przeznaczone są raczej do aplikacji kosmetyków suchych ze względu na to, że naturalne, porowate włosie pochłania dużo więcej produktu, niż włosie syntetyczne (o gładkiej strukturze). Ze względu na wysoki stopień wchłaniania kosmetyku, takie pędzle będą trudniejsze do domycia. Pędzle z naturalnego włosia wymagają szczególnej pielęgnacji i delikatnego obchodzenia się – tak jak i nasze naturalne włosy wymagają więcej zachodu niż pielęgnacja sztucznej peruki. A zatem włosie takiego pędzla prawdopodobnie będzie się częściej odkształcać i łamać. Inną istotną cechą pędzli z włosia naturalnego jest ich potencjał alergiczny, dlatego osoby uczulone na zwierzęcą sierść powinny unikać tego rodzaju pędzli. Weganie najprawdopodobniej również będą unikać pędzli z naturalnego włosia, ponieważ informacje na temat sposobu pozyskiwania włosia nie są jasno formułowane przez producentów.

Pędzle z włosia syntetycznego

Włosie syntetyczne pozyskiwane jest z włókien nylonowych, poliestrowych lub włosia typu taklon (modyfikowane włosie poliesterowe). Wbrew pozorom takie pędzle również mogą być szkodliwe dla kondycji skóry niektórych osób. Nie zaleca się ich tym, którzy cierpią na atopowe zapalenie skóry, ponieważ tego typu pędzle mogą powodować u nich podrażnienia. Oprócz tego warto pamiętać, że włosie syntetyczne poddaje się farbowaniu, co również może mieć wpływ na występowanie reakcji alergicznych. Zaletą pędzli z włosia syntetycznego jest jego delikatność oraz to, że włosie syntetyczne można dowolnie formować tak, aby uzyskać pożądaną giętkość. Z ekonomicznego punktu widzenia pędzle syntetyczne będą lepszym rozwiązaniem, ponieważ ich gładka struktura pochłania mniej produktu. Pędzle wykonane z włosia syntetycznego są również dużo łatwiejsze w pielęgnacji. Istotną informacją może być również to, że dużo szybciej schną po myciu niż pędzle z włosia naturalnego. Syntetyczne włosie jest również trwalsze i bardziej odporne na odkształcenia.  

Mogłoby się wydawać, że pędzle z włosiem naturalnym są droższe, jednak ceny pędzli obydwu rodzajów są zbliżone. Pędzle syntetyczne z kolei wcale nie oznaczają gorszej jakości. Technologia jest obecnie tak zaawansowana, że czasami wręcz trudno odróżnić pędzel naturalny od syntetycznego.

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz także