Dobre i złe alkohole w kosmetykach

Dobre i złe alkohole w kosmetykach

Czy wiesz, że nie zawsze napis „ alcohol” w składzie kosmetyku oznacza, że ten będzie szkodzić Twojej cerze? Utarło się – prawidłowo zresztą – że dodatek alkoholu w produktach do pielęgnacji twarzy i ciała wysusza je. Jednak są różne rodzaje alkoholu. Są też takie, które służą skórze, pozytywnie wpływają na jej wygląd i nie ma podstaw, żeby wystrzegać się takich kosmetyków.

Rola alkoholi w kosmetykach

Funkcją alkoholi jest naturalna konserwacja kosmetyku. Dzięki dodatkowi alkoholu wiele składników ma możliwość głębiej wniknąć w strukturę skóry i łatwiej się wchłonąć. Alkohole zmniejszają też lepkość kosmetyk oraz ułatwiają rozpuszczenie i wprowadzenie do kosmetyku wielu cennych składników aktywnych. Mogą też być zapachami. Mają wiele korzystnych właściwości:

• służą jako środek konserwujący i chronią przed bakteriami

• zmniejszają stan zapalny

• rozpuszczają tłuszcz

• mają działanie antypespiracyjne

• wykorzystywane są też jako rozpuszczalnik np. dla lotnych olejków eterycznych nierozpuszczalnych w wodzie, które są dodawane do kosmetyków.

Dobre alkohole w kosmetykach

Najpowszechniejszym chyba alkoholem, dodawanym do kosmetyków, jest gliceryna. Ma ona właściwości higroskopijne, czyli pochłania nadmiar wilgoci, co wpływa na nawilżenie włosów. Innymi pozytywnymi alkoholami są cetyl alcohol, cetearyl alcohol czy stearyl alcohol. One także mają właściwości silnie nawilżające i są przy tym bezpieczne, ponieważ nie powodują podrażnień ani reakcji uczuleniowych. Na podobnej zasadzie działa glikol propylenowy (bardzo często spotykany w składach INCI) i sorbitol.

Które alkohole w kosmetykach są szkodliwe?

Alkoholami, których powinniśmy się wystrzegać, są:

  • Alcohol Denat

  • Alcohol/Ethanol/Ethyl Alcohol

  • Isopropyl Alcohol

Dwa pierwsze są silnymi wysuszaczami, ostatni z nich może powodować reakcje alergiczne i podrażnienia. Jeżeli jednak są one umieszczone na końcu składu, nie powinny nas aż tak niepokoić. Ich obecność w niewielkim stopniu zakonserwuje produkt. Bezpiecznym wyjściem będzie wybrać ten preparat, który zawiera również substancje, które dodatkowo złagodzą działanie tych trzech rodzajów alkoholi.  Emolienty, takie jak np. Cetearyl Alcohol czy Stearyl Alcohol bardzo dobrze się sprawdzą w tej roli.

Nie tylko niektóe rodzaje alkoholu, dodawany do kosmetyków, mogą nam zaszkodzić. Taki wysokoprocentowy alkohol, jaki spożywa się w sytuacjach towarzyskich, również nie jest korzystny dla naszej skóry. Wysusza ją, pozbawia blasku i energii.

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz także