Kawa w kapsułkach - czym różni się od standardowej kawy?

Kawa w kapsułkach - czym różni się od standardowej kawy?

Kawa w kapsułkach jest dość popularna wśród Polaków, jednak prawdziwie docenia się ją w USA. Kapsułki są wygodne w użyciu, a kawa, którą z nich powstaje, jest smaczna. Czym różni się kawa w kapsułkach od zwykłej kawy, powstającej w ekspresie ciśnieniowym? 

Kapsułki do kawy są dedykowane do specjalnego ekspresu - jest to ekspres kapsułkowy. Jak działa ekspres kapsułkowy? Zasada jego działania jest taka sama, jak w ekspresie ciśnieniowym. Urządzenie podgrzewa wodę do wysokiej temperatury. Następnie, woda ta jest wstrzykiwana do kapsułek. Wszystko odbywa się pod wysokim ciśnieniem. Kawa znajdująca się w kapsułkach, razem z wodą, jest następnie filtrowana, a w dalszej kolejności jest wypuszczana na zewnątrz, wprost do naszej filiżanki. Bardzo istotne jest, że woda w ekspresie kapsułkowym nie podgrzewa się nigdy do temperatury wyższej niż 100 stopni Celsjusza.

Dlaczego warto zdecydować się na ekspres kapsułkowy?

Ekspres kapsułkowy ma tę przewagę nad ekspresem ciśnieniowym, że jest praktycznie bezobsługowy. Nie trzeba go myć, a sam proces przyrządzania kawy sprowadza się wyłącznie do przyciśnięcia jednego przycisku na urządzeniu. Nie potrzebuje regularnego serwisu, nie ma też potrzeby ciągłego monitorowania stanu kawy w młynku ani dolewania odfiltrowanej wody. Dodatkowym atutem ekspresów kapsułkowych jest ich stosunkowo niska cena. 

Wady kawy w kapsułkach

Niestety, nawet najlepszy ekspres kapsułkowy nie wyprodukuje dobrej kawy, jeśli jakość kapsułek jest nieodpowiednia. Kawa w kapsułkach zwykle nie zachowuje w sobie tylu walorów zapachowych i smakowych jak klasyczna kawa ziarnista sklep. Kawa Carraro, Lavazza, czy Tchibo mielona bezpośrednio przed użyciem i poddana działaniu wody przepływającej przez nią pod wysokim ciśnieniem zwykle jest bardziej doceniana przez kawoszy niż kawa z kapsułek. 

Jakie kapsułki kupować?

Kawa w kapsułkach dostępna jest wszędzie - od sklepów stacjonarnych z kawą, po sklepy z kawą online. Można zamówić ją na serwisach aukcyjnych, jak i zamówić bezpośrednio od producenta w większych ilościach. Niezależnie od źródła zakupu, należy sprawdzać, co znajduje się na etykietach. Zbyt niska cena za kawę w kapsułkach może oznaczać, że mamy do czynienia z ekstraktem kawopodobnym, a nie z prawdziwą esencją kawy. Produkt tego typu jest gorszej jakości i natychmiast wyczujemy to w smaku. Jaka kawa w kapsułkach jest niezawodna? Najchętniej wybierane kawy w kapsułkach dobrej jakości to naboje Nescafe Dolce Gusto, a także Tchibo Cafissimo kapsułki oraz Jacobs.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz także