Najczęstsze dolegliwości skórne niemowlaków

Najczęstsze dolegliwości skórne niemowlaków

Dolegliwości skórne pojawiają się u wielu niemowląt tuż po urodzeniu. Ich powodem są najczęściej konieczność dostosowania się delikatnej skóry dziecka do środowiska poza ciałem mamy oraz podatność cienkiego i wrażliwego naskórka maluchów na podrażnienia oraz rozwijający się dopiero u nich układ odpornościowy. Jakie są najczęstsze problemy skórne u niemowląt i jaka powinna być ich właściwa pielęgnacja?

 

Nadmiernie sucha skóra niemowląt

Skóra nowo narodzonych dzieci szczególnie łatwo chłonie wodę, ale równie łatwo ją traci. Dlatego suchość pojawiająca się u niemowląt, jeśli nie utrzymuje się nadmiernie długo, nie powinna być powodem do zmartwień. Pamiętajmy, że w ciele mamy dziecko cały czas przebywało w wodnym środowisku. Normalne jest więc, że w pierwszych tygodniach po urodzeniu, można mieć wrażenie nadmiernie suchej skóry maluszka. Zapobiegniemy temu, stosując delikatne środki myjące i nawilżające naskórek, np. oliwkę JOHNSON’S® Baby z aloesem, który ma naturalne właściwości doskonale wpływające na stan skóry.

 

Skóra z wypryskami

Często pojawiającą się przypadłością małych dzieci jest również trądzik lub egzema u niemowląt. Trądzik niemowlęcy dotyka około 20 procent noworodków i spowodowany jest najczęściej niedojrzałością gruczołów potowych. Może mieć postać potówek, krostek czy delikatnej wysypki, która raczej nie powoduje u dziecka dokuczliwego swędzenia i najczęściej ustępuje samoczynnie po pewnym czasie. Konsultacja z lekarzem będzie konieczna jedynie w wypadku nasilenia się objawów wyprysków czy zbyt długiego ich pojawiania się na ciele dziecka.

 

Nieco poważniejszą dolegliwością, która może wymagać zastosowania specjalnych środków, jest natomiast egzema u niemowląt, która nazywana jest także atopowym zapaleniem skóry. Pojawia się ona najczęściej w takich partiach ciała dziecka, jak dłonie, twarz, szyja, łokcie i zgięcia kolan. Egzema powodowana jest przez skłonność skóry do wysychania i szybszego niż normalnie złuszczania naskórka. Często jej postać zostaje znacznie zaostrzona przez czynniki podrażniające. Współcześnie mamy z nimi do czynienia coraz częściej, mogą się one bowiem znajdować w środkach do prania, jedzeniu, powietrzu czy nawet kosmetykach. Dlatego tak istotne jest użīwanie sprawdzonych i w pełni bezpiecznych środków do pielęgnacji niemowląt. Jeżeli egzema ma łagodną postać, powinna z czasem ustępować. W ostrzejszych przypadkach, wywołujących u dziecka chęć drapania i zaburzających komfort snu, niezbędna jest konsultacja medyczna i zastosowanie odpowiednio delikatnych kosmetyków czy ubrań z naturalnych materiałów.

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz także