Farbowanie włosów henną – wszystko, co musisz wiedzieć

Farbowanie włosów henną – wszystko, co musisz wiedzieć

Henna znana jest powszechnie, jako naturalna alternatywa dla farb chemicznych. W związku jej działanie będzie mniej inwazyjne dla włosów, henna w większym stopniu będzie je pielęgnować, nie niszczyć. Ale konsekwencje tego nie są małe. Decydując się na koloryzację włosów henną, musimy pamiętać, że nie uzyskamy nią tak diametralnej metamorfozy koloru, jak przy pomocy standardowych farb do włosów.

Zacznijmy od tego, że henna to po prostu roślinna – Lawsonia Inermis. Stosowano ją już w starożytności m.in. do pielęgnacji, leczenia (np. łupieżu) i ozdabiania ciała tatuażami. Dzisiaj henna znana jest głównie, jako naturalny i zdrowszy odpowiednik chemicznych farb do włosów. Stosowana jest również do podkreślania kolorów brwi i rzęs oraz do wykonywania tymczasowych tatuaży.

Jak działa henna?

Aby uzyskać z niej proszek o właściwościach barwiących i koloryzujących, zerwane liście należy rozdrobnić, ugotować i wysuszyć. Powstała w ten sposób masa ma nieprzyjemny zapach i „brudny” kolor. Po połączeniu z wodą zyskuje płynną konsystencję i właściwości koloryzujące oraz pielęgnacyjne. Ponadto zawiera w sobie wiele cennych składników mineralnych, takich jak: wapń, magnez i potas oraz liczne enzymy, błonnik, kwas oleinowy i linolowy oraz witaminy A, B i D.

Klasyczna henna barwi skórę i włosy na odcień pomarańczowy i czerwony. Dlatego też, aby stworzyć bardziej rozbudowaną gamę kolorystyczną, producenci farb ziołowych dodają do henny inne składniki, aby osiągnąć kolory od czerni po jasny brąz.

Zalety farbowania włosów henną

 • Zioła pozytywnie wpływają na włosy – pasma stają się nieco grubsze, bardziej puszyste i mniej skręcone.

 • Nie ma ryzyka zniszczenia włosów, dlatego hennowanie można przeprowadzać stosunkowo często.

 • Szeroki wybór odcieni – od czarnego, po brązowy, kasztanowy, rudy czy nawet czerwony.

 • Kolor utrzymuje się dość długo – jest to uzależnione od jakości farby, rodzaju włosów i tego, w jaki sposób fabra była nałożona. Kolor może się utrzymać nawet do kilkunastu tygodni.

 • Wydajność farb – do półdługich włosów wystarcza około pół opakowania henny.

Wady farbowania włosów henną

 • Przesuszenie włosów – niektóre barwiące zioła działają na włosy bardzo przesuszająco. Ten efekt znika po kilku dniach od farbowania, jednak dla niektórych może to być niekomfortowe.

 • Brak odcieni blondu – nie ma farb hennowych w tym odcieniu.

 • Krótsza trwałość niż farb chemicznych

 • Uciążliwy proces koloryzacji – farbę trzeba trzymać na włosach przez 4 godziny, do tego owinąć pasma folią spożywczą i ręcznikiem. Popełnienie błędów powoduje dużo słabszy efekt koloryzacji.

Jak farbować włosy henną?

 • Umyj głowę oczyszczającym szamponem bez silikonu z dodatkiem odrobiny sody, która otworzy łuski Twoich włosów i przygotowuje je na przyjęcie barwnika.

 • Wymieszaj hennę w proszku z ciepłą wodą tak, żeby nie było grudek (od wrzącej wody może wyblaknąć odcień henny) i kilkoma kroplami soku z cytryny (lub przy bardzo wrażliwej skórze z pomarańczy). Sok wspomaga proces farbowania.

 • Po nałożeniu papki na włosy zawiń je w folię spożywczą i zawiń w turban z ręcznika (lub załóż czapkę), aby utrzymać włosy w cieple.

 • Po kilku godzinach zmyj hennę samą wodą. Głowę umyj dopiero po 2 dobach po farbowaniu.

Jaką hennę wybrać?

W składzie czystej henny roślinnej powinien znajdować się tylko jeden składnik – Lawsonia Inermis. Im więcej substancji wymienionych na etykiecie, tym gorzej. Jedynymi dodatkami, które mogą wzbogacać hennę do włosów, są naturalne barwniki, takie jak: Indigofera Tinctoria (Indigo) i Emblica Officinalis (Amla).

Farbowanie włosów henną ma zatem tę przewagę nad chemiczną koloryzacją, że w tym procesie wykorzystuje się wyłącznie naturalne składniki. Nie ma obawy o zniszczenie włosów, co jest dużym atutem.

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz także