Kosmetyki naturalne – ziołowi sprzymierzeńcy

Kosmetyki naturalne – ziołowi sprzymierzeńcy

Zioła są jednym z tych bogactw natury, które są i bezcenne, i bardzo tanie. Szereg z nich możemy uprawiać w przydomowym ogródku czy w doniczkach w mieszkaniu albo też korzystać z gotowych ziół suszonych.

Jakie zioła na włosy?

Wiele szamponów czy odżywek do włosów bazuje na takich naturalnych kosmetykach jak: skrzyp polny, pokrzywa czy rozmaryn. Skrzyp – chyba najbardziej wielofunkcyjne zioło - wzmacnia włosy (oraz paznokcie), a ponadto uszczelnia naczynia krwionośne i przyśpiesza gojenie się ran. Pokrzywa ma zapobiega łupieżowi, hamuje wypadanie włosów, a także tonizuje i regeneruje skórę. Podobne właściwości ma też szałwia, która oprócz niwelowania oznak łupieżu, wpływa na nasz organizm antyseptycznie. Rozmaryn z kolei przede wszystkim stymuluje cebulki włosowe, dlatego zalecany jest szczególnie osobom zapuszczającym włosy i tym, którzy zmagają się z ich wypadaniem.

Jakie zioła na cerę?

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju jest nasza cera, powinniśmy dbać o jej regularne nawilżanie. Jedną z pierwszych roślin, która przychodzi na myśl w tej kwestii jest aloes. Działa on łagodząco na wszelkiego rodzaju podrażnienia oraz bardzo silnie nawilża. Łopian natomiast powinien znajdować się w produktach pielęgnacyjnych osób z cerą tłustą, a szczególnie z cerą trądzikową czy też ze zmianami łuszczycowymi. Dla osób zmagających się z trądzikiem dobrym rozwiązaniem będą także kosmetyki, posiadające w swoim składzie lawendę. Tym, którzy mają cerę wrażliwą z pewnością pomoże zastosowanie rumianku, który działa przeciwzapalnie i kojąco, zwłaszcza na cerę ze skłonnością do alergii.

Wykorzystywanie ekstraktów z tych ziół przez producentów wydaje się zatem oczywistym rozwiązaniem. Najefektywniejszą grupą produktów są olejki roślinne, które działają przeciwzapalnie, odkażająco i bakteriobójczo. Płynna esencja z danej rośliny umożliwia lepsze wchłanianie się jej wartościowych elementów przez skórę i dotarcie do krwiobiegu. Dzięki temu nasze tkanki są prawidłowo odżywione, a toksyny wydalane. Olejowe wyciągi z roślin stymulują procesy odnowy komórkowej, co wiąże się z szybszą wymianą starych komórek na nowe. W efekcie nasza skóra wygląda młodziej, a włosy są mocniejsze.

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz także