Jak prawidłowo wykonać masaż twarzy?

Jak prawidłowo wykonać masaż twarzy?

Nie musisz wydawać góry pieniędzy na zabiegi medycyny estetycznej czy ultradrogie kremy. Jest wiele sposobów na to, aby zadbać o skórę domowymi sposobami. Jedną z nich jest masaż twarzy, szyi i dekoltu. Wykonany prawidłowo, pozwala osiągnąć zdumiewające rezultaty. Ponadto nic nie kosztuje i nie jest bardzo czasochłonny.

Podstawy masażu twarzy

 • Masażu twarzy nie wolno wykonywać na sucho. Aby wykonać prawidłowy masaż, należy użyć olejku np. olejku arganowego. Zamiast niego można użyć też maseczki do twarzy lub delikatnego peelingu. Ten dodatkowo pobudzi nasze krążenie i usunie martwy naskórek. Przy automasażu należy unikać emulsji, ponieważ zatykają pory.
 • Masaż jest skuteczny wtedy, gdy naciskamy na mięśnie twarzy. Ucisk powinien być na tyle silny, aby skóra lekko się zaczerwieniła. Każdy ruch należy powtórzyć przynajmniej 3 razy.
 • Istotne są także kierunki, w których wykonuje się masaż twarzy: od środka na boki i ku górze, kończąc przesuwaniem dłoni w dół, wzdłuż linii uszu w kierunku obojczyka.
 • Upewnij się, że znajdujesz się w spokojnym i cichym otoczeniu. Przygaś światła i włącz spokojną muzykę relaksacyjną, jeśli masz taką możliwość.

Techniki masażu twarzy:

Głaskanie – masaż twarzy metodą głaskania rozpoczyna się na mięśniach szyi, a kończy na mięśniach czołowych. Delikatne głaskanie łagodzi ból i sprawia, że skóra staje się gładka i elastyczna.

Rozcieranie – powinien być wykonywany ruchami okrężnymi, z większą siłą niż przy metodzie głaskania. Masaż zaczynamy od mięśni czołowych, a kończymy na mięśniach podbródka. Automasaż techniką rozcierania koncentruje się przede wszystkim na mięśniach okrężnych oka, ust oraz mięśniach czołowych, ponieważ w tych miejscach w pierwszej kolejności pojawiają się zmarszczki.

Masaż twarzy, szyi i dekoltu krok po kroku:

 1. Olejek lub maseczkę nałóż na palce, aby zmniejszyć tarcie między skórą twarzy a palcami. Dotyk ma być delikatny, a palce mają płynnie sunąć po twarzy.

 2. Do wykonania masażu użyj palca wskazującego, środkowego i serdecznego. Ruchy mają być płynne, od dołu do góry (jeżeli to tylko możliwe). To właśnie technika nazywana głaskaniem.

 3. Zacznij masaż od czoła. Przyłóż wskazane palce do czoła w miejscu nad brwiami i zacznij wykonywać masaż za pomocą małych kółek w kierunku zewnętrznym. Powtórz kilka razy.

 4. Następnie przejdź do nosa. Rozpocznij masaż przy kąciku oka i wykonuj palcem wskazującym po obydwu stronach. Powtórz kilka razy.

 5. W następnej kolejności zajmij się masażem oczu. Skóra wokół nich jest bardzo cienka, więc nie należy jej naciskać zbyt mocno. Palec wskazujący ułóż na brwi, a środkowy poniżej oka. Uciskaj delikatnie od wewnętrznej do zewnętrznej strony oka.

 6. Kolejno masuj usta i brodę. Palcem wskazującym i środkowym masuj okrężnymi ruchami skórę od brody do ust i wokół nich, aż dotrzesz do nosa.

 7. Zatrzymaj się na chwilę przy brodzie. Zacznij masaż tam, gdzie styka się ucho z żuchwą. Ugniataj delikatnie skórę, zaciskając ją między palcem środkowym i wskazującym tak, jakbyś chciała ciąć nożyczkami. Powtórz kilka razy.

 8. Policzki i skronie masuj od brody, kierując się od dołu do skroni. Używaj przy tym tylko palców wskazujących i środkowych.

 9. Następnie przejdź do szyi i dekoltu. Masuj kark okrężnymi ruchami w kierunku głowy. Potem skieruj się w stronę obojczyków i szyi. Masuj od dołu do góry za pomocą wszystkich trzech palców.

 10. Na sam koniec wymasuj uszy. Skórę na nich masuj okrężnymi ruchami od dołu do góry. Używaj przy tym kciuka i palca wskazującego. Przejedź także kilka razy kciukiem za uchem.

Automasaż możemy wykonywać raz dziennie przez około 5-7min.

Masaż twarzy to jeden z najstarszych sposobów uzdrawiania i leczenia. Wykonywany systematycznie poprawia krążenie, zapobiega powstawaniu zmarszczek i ujędrnia skórę. Co więcej, automasaż rozluźnia napięte mięśnie oraz wygładza rysy twarzy. W połączeniu z różnymi kremami do twarzy automasaż potrafi zdziałać cuda i poprawić wygląd skóry.

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz także